Відділ освіти та молоді Котелевської селищної ради

Як розпізнати цькування у школі?

     Шкільне цькування - предмет досліджень психологів і педагогів по всьому світу. Це явище, яке не має національності, «вогнища загоряння» або політичних-економічних передумов. Цькування, або булінг, може з'явитися скрізь, де є діти і підлітки. Це така своєрідна дитячо-юнацька хвороба.

Найважливіше зрозуміти, що хоча це і проблема, що виникає у дітей, наслідки можуть бути зовсім не дитячими. І взагалі, якщо дитина зіткнулася з цькуванням, самостійно він точно не впорається. А що ж можуть зробити дорослі?

Спочатку, потрібно чітко усвідомлювати, з чим ви маєте справу.

    Булінг - це не просто «не склалися стосунки з класом». Це можуть бути образи знущання, бійки, переслідування, або, навпаки, ігнорування та ізоляція. Булінг - це повторення агресії з метою завдати шкоди. Розрізняють фізичний, психологічний, економічний і сексуальний булінг. 

  Відверто кажучи, булінг може бути в будь-якому колективі, навіть дорослому. Якщо начальник систематично безпричинно знущається над підлеглим, це теж можна назвати булінгом.

  Просто доросла людина в принципі має набагато більш гнучкий і різноманітний інструментарій в соціальних відносинах, він може вирішити свою проблему різними способами:

  • скаржитися в інстанції;
  • подати в суд;
  • піти до психолога;
  • звільнитися, врешті-решт.

         А ось діти дуже залежні від зовнішніх умов, тому цькування може припинитися тільки за допомогою ззовні.

   На жаль, звертаючись до дорослих за рішенням, діти часто не отримують належної підтримки, і ситуація тільки погіршується.

      Як дорослий може нашкодити при булінгу?

   Багато батьків і навіть деякі вчителі все ще ставляться до шкільних знущань як до норми. «Завжди так було і нічого, всі живі-здорові». Або й зовсім сприймають цькування, як загартування, - мовляв, це готує дітей до тягот і позбавлень в життя (дивна установка на подолання життя, а не насолода нею). Багато хто вважає, що дитина стає сильнішою, коли сама вирішує свої проблеми. Це, звичайно, так, але вирішити проблему сам він може, якщо трапився якийсь одиничний конфлікт, але не щоденні знущання. Найчастіше булінг НЕ загартовує, а залишає глибокі психологічні травми і нервові розлади, які потім вже доросла людина змушена довго і наполегливо розбиратися з психологом.

         Є кілька поширених помилок:

«Дитина повинна впоратися з усім сама» - в разі одноразового конфлікту може спрацювати, у випадку з булінгом - це все одно, що кинути напризволяще;

 «Скаржитися на ровесників це ябедничати, а ябеда недобре». Під час цькування дитина не ябедничає, а звертається за  допомогою. Взагалі, в принципі є питання до позиції «ябеду у нас не люблять», хоча б тому, що мовчання в напружених моментах благородства не додає;

 «Якщо втрутитися, то дитина виросте слиньком і не зможе за себе постояти». Знову ж, підходить для несерйозних конфліктів, цькування ж передбачає нерівні сили, чи не занадто багато чого ви чекаєте від нестійкої психіки свого чада? Буває так, що дитина піддається цькуванню через свій сором'язливий характер. Але ж сором'язливість - це не порок, а всього лише особливість особистості, одна з багатьох інших. Ви що ж, чекаєте, поки в тихоні прокинеться Халк? Зазвичай відбувається навпаки, діти стають ще тихіше і ще глибше ховають свої емоції;

 «Нехай спробує домовитися з призвідником цькування». І що ж таке може запропонувати один восьмирічка іншому восьмирічку? Ну хіба що ізгой буде віддавати агресору свої кишенькові гроші, щоб в цей раз його не побили;

 «Нехай просто не звертає увагу». Не звертати увагу? Відсутність почуття безпеки і постійний психологічний вплив можуть призвести до реальних захворювань або виснаження. На це теж уваги не звертати?

 «Напевно він сам винен». Стандартна ситуація в нашому суспільстві: уявлення про те, що жертва сама винна у своїх бідах. Деякі взагалі кажуть, що жертва - це такий тип особистості. Насправді, є просто деякі риси характеру, які підвищують ризик цькування: наприклад, сором'язливість або інтровертність. Що б не накоїв школяр, нічого не виправдовує переслідування, знущання і бійки. Але і тут теж існує застереження про цькування і конфлікт.

 «Це тільки їхня справа, нехай нікого не втягують». Насправді, багато досліджень доводять, що цькування включає в себе набагато більше людей, ніж агресор і жертва. Найчастіше цькування відбувається прилюдно, тобто свідки теж беруть участь і заохочують цькування своїм невтручанням. Як мінімум чотири ровесника спостерігають за кожним епізодом булінгу, згідно з дослідженнями. Дуже рідко, менше, ніж в чверті випадках, хтось втручався і заступався за ізгоя.

      Так чому ж за своєю суттю відрізняється цькування від звичайного конфлікту?

    Конфлікти трапляються скрізь, це абсолютно природна частина соціальних взаємодій. Більш того, відсутність конфліктів часто натякає на проблему в суспільстві, хоча це й інше питання. Конфлікти бувають найрізноманітніші і на будь-яку тему, але в цивілізованому соціальному об'єднанні людей вже придумана купа способів вирішення розбіжностей. А з булінгом ми тільки вчимося боротися.

 Як відрізнити булінг від конфлікту?

       Конфлікт - це умовна рівність сил, булінг - явна перевага на стороні агресора.

      Якщо трапився конфлікт, то обидві сторони, як правило, винні в рівній мірі, і вони можуть впливати на ситуацію абсолютно однаково.

     Є такий міф, що ті, хто принижує інших, таким чином борються зі своєю ж заниженою самооцінкою. Буває й таке. Однак зараз, через десятиліття досліджень, категоричних підтверджень цьому не знайшлося. Більш того, часто буває так, що агресори користуються популярністю серед друзів. Їх пихатість та зарозумілість, навпаки, допомагає їм шукати виправдання своїй поведінці, вони думають, що мають право на знущання.

Як правило, булінг починається там, де з'являються відмінності між дітьми. Людські дитинчата не народжуються з кодексом честі в голові, етичним нормам їх потрібно вчити. Якщо в присутності дорослих це ще можна контролювати, то серед ровесників, наприклад, в шкільному класі, етика відходить на другий план, і у всій красі постає біологія. Як тільки в колективі хтось починає відрізнятися від інших - не так одягнений, не так підстрижений, не такі вуха, не так розмовляє - несхожих виганяють. Розумієте? Булінг, на відміну від конфлікту, - це не зіткнення двох різних точок зору, що мають однакове право на існування. Булінг ірраціональний з дорослої точки зору.

Конфлікти трапляються, а булінг планується заздалегідь.

Конфлікти можуть виникнути, якщо хтось не впорався з емоціями або, скажімо, коли сторони один одного недозрозуміли. У будь-якому випадку учасники конфлікту в ньому не зацікавлені. Навпаки, для подальшої дружби або просто мирного співіснування всі хочуть цей конфлікт якомога швидше вирішити.

   У булінгу ж нічого вирішувати. агресор труїть жертву не заради того, щоб вона виправилася в поведінці, а просто заради задоволення. Тобто призвідник навмисно переслідує і навмисно нападає - він не зацікавлений у припиненні, він насолоджується своєю владою.

 Конфлікт має логічне завершення, булінг повторюється регулярно, знову і знову.

         Конфлікти природні, цькування - ознака нездорової середовища. Але ж і конфлікти можуть бути тривалими. На що варто звернути увагу?

         Якщо син або дочка повертаються зі школи роздратованими або агресивними і намагаються помститися за свої емоції на рідних, частіше на молодших, то батькам варто придивитися уважніше. Ще однією ознакою може бути замикання в собі. Дитина ні в яку не хоче йти на контакт. Ситуація ускладняється, якщо дитина відмовляється від їжі або від колись улюблених занять. Тривожний знак, якщо дитина починає постійно вигадувати приводи не йти в школу: то одне, то інше, то третє, причому у нього дійсно може боліти голова або живіт - організм теж починає захищатися на підсвідомому рівні. Згадка про школу можуть навіть викликати сльози і істерику.

• Звичайно, якщо мова йде про підлітка, то небажання йти на контакт - це сумна норма. Тоді зверніть увагу, чи спілкується він з однокласниками, чи бере участь в позакласному житті.

Що робити, якщо ваша дитина піддається цькуванню?

         Якщо ви помітили багато тривожних дзвіночків, то від вас буде потрібно море терпіння і любові.

 По-перше, дозвольте дитині залишитися вдома на такий термін, який буде потрібно йому, щоб розслабитися і відчути себе в безпеці. Ну і що, що він пропустить нову тему, розставите пріоритети. Що для вас важливіше - душевне (і не тільки) здоров'я сина, або щоб він знав всі формули напам'ять?

По-друге, не тисніть на нього. Дочекайтеся того моменту, коли він сам захоче вам розповісти, що сталося. Якщо ви вже дозволили йому не йти в школу, він зрозуміє, що ви чекаєте від нього пояснень. Тому він обов'язково все розповість, як тільки дозріє.

До речі, парадоксально, але довірчі відносини в родині не гарантують, що дитина швидко все сама і викладе. Може спрацювати зворотний ефект: люблячий син не захоче засмучувати батьків і визнаватися їм в тому, що не може дати відсіч. Тому важливо давати зрозуміти, що ви любите його безумовно, а не тільки коли він поводиться так, як ви хочете.

 По-третє, ніколи не знецінюйте переживання дітей. Ось, нарешті, ваш третьокласник зібрався з духом і повідав, як його труять, наприклад, за довге волосся. І ви полегшено смієтеся: «І тільки-то!». Так, і обрізати волосся в такому випадку теж не можна. Це не вирішить конфлікт, а тільки дасть кривдникові зрозуміти, що жертва відмінно піддається маніпулюванню і тепер можна змусити її ще чогось такого зробити.

         Насправді епізодично з цим розбиратися складніше. Але, щоб запобігти таким ситуаціям, потрібно жити відповідно за простими правилами і пояснювати їх дитині: не потрібно робити те, чого від тебе хочуть інші, не потрібно робити те, чого не хочеться, щоб комусь сподобатися, потрібно вміти спокійно і ввічливо говорити «ні», потрібно поважати інших, намагатися їх зрозуміти, але не нав'язувати свою точку зору. Якщо в родині ці правила дотримуються, то і у дитини буде виховуватися почуття власної гідності.

         Звичайно, від цькування не застрахований ніхто. Але можна знизити її ризик, виховуючи в дитині самоповагу. Дитина повинна розуміти, що його люблять, що його чекають, то навіть якщо він принесе погану оцінку, його все одно будуть любити. Добре, якщо у нього є хобі - підтримуйте його в починаннях, не скупіться на похвалу, розвивайте його навички. Якщо за спиною дитини дружна і любляча сім'я, зачепити його буде складніше.

Інша справа нещасна «непотрібна» людина - одне суцільне вразливе місце, таких і труїти-то набагато легше. Будьте на боці дитини, заступайтесь за нього перед учителем та іншими батьками, врешті-решт, хто крім вас відстоїть його інтереси?

І по-четверте, іноді краще дійсно перейти в іншу школу.

 Буває так, що думки батьків щодо інцидентів в класі різняться. Якщо вирішити проблему не виходить, якщо ви перепробували все, що можна - розмовляли з учителем, з батьками призвідників цькування, зі шкільним психологом, з власною дитиною - і ви не бачите іншого виходу, крім як забрати його з цієї школи. Тоді можна, наприклад, подивитися, в яких школах є гуртки по його інтересам і уявити перехід до іншого навчального закладу як можливість для дитини більше займатися улюбленою справою. Тоді такий крок не буде здаватися втечею.

         Дуже багато в шкільному колективі вирішує вчитель. Існує навіть думка, що у хорошого педагога в класі цькування бути не може. У цьому є частка правди: в ідеальному світі, в якому викладачі з головою йдуть саме в свою роботу, а не в бюрократичні заповнення папірців, напевно, відстежити і запобігти булінгу було б набагато простіше. Адекватний педагог обов'язково допоможе розібратися в ситуації і проведе виховні бесіди, але не варто забувати, що роль сім'ї в таких випадках важливіше, і не потрібно перекладати відповідальність. На щастя, зараз ця тема широко обговорюється в ЗМІ, тому можна знайти будь-яку інформацію з практичними рекомендаціями: від порад по психологічної підтримки до чітких інструкцій, куди і які заяви нести, якщо справа доходить до суду.

За матеріалами https://naurok.com.ua/stattya-yak-rozpiznati-ckuvannya-v-shkoli-120118.html